Z czego zrobione są zimne ognie

www.dat.net.pl krzesła do restauracji

Sztuczne ognie potrafią dawać niesamowite efekty świetlne i akustyczne, warto jednak wiedzieć z z czego tak właściwie powstają. Fajerwerki składają się przede wszystkim z czarnego prochu. Może on występować albo w postaci czystej albo też mieszany jest z innymi substancjami chemicznymi. Kolorowe efekty, które możemy obserwować na niebie zachodzą dzięki procesom chemicznym, a konkretnie rozkładzie soli metali. Substancje odpowiedzialne za barwę jaką dają fajerwerki składają się nie tylko z części palnej, ale też domieszki utleniacza. W zależności od jego rodzaju możemy obserwować na nieboskłonie sztuczne ognie w wielu różnych kolorach. W początkowej fazie rozwoju fajerwerk mogły one mieć zaledwie tylko dwa kolory – żółć lub pomarańcz. Dopiero z dalszym rozwojem techniki, gdy zaczęto produkować chlorany, można było uzyskiwać fajerwerki o barwie czerwonej i zielonej.

Dopiero dwudziesty wiek pozwolił jednak na powstanie sztucznych ogni w kolorze purpury oraz błękitu. Proces powstawania fajerwerków zakłada korzystanie z różnych pierwiastków i substancji. Obecnie dąży się do jak największego zastępowania tych bardziej toksycznych na neutralne i całkowicie bezpieczne. Praca ta nie należy oczywiście do najłatwiejszych, jednakże przemysł sztucznych ogni stara się być jak najmniej szkodliwy dla środowiska.

Fajerwerki – jakie mogą dawać efekty?

Zasadniczo można wyróżnić trzy główne rodzaje efektów świetlnych, które powstają podczas pokazów sztucznych ogni. Są to kuliste wybuchy, świetliki oraz eksplozje znacznikowe. Oczywiście, producenci fajerwerków nie ograniczają się tylko i wyłącznie do tych nazw, decydując się na nadawanie swoich własnych. Cele handlowe są dla nich w końcu niebywale istotne, zatem chcą odpowiednio zachęcić konsumentów do własnych produktów.

W związku z tym stworzyli terminologię, która odwołuje się do konkretnych elementów przyrody. Dzięki temu w łatwy sposób można wyobrazić sobie efekty konkretnych sztucznych ogni. Wśród tych najpopularniejszych rodzajów fajerwerków wymienić można:

  • Palmy – cechuje kilkanaście ramion o różnej długości.
  • Chryzantemy – są to gęste kule charakteryzujące się ramionami o nierównej długości.
  • Fale – obrazują kilkanaście złotych ramion mających podobna długość, które to zakończone są na końcu kulą.
  • Bukiety – to fantazyjny rodzaj sztucznych ogni, który przedstawia ramiona zebrane w bukiet zakończony kulami różnej wielkości.
  • Wierzby – prezentują ramiona opadające w dół, niczym gałęzie wierzby płaczącej.

.

Eventino