Właściwości i zastosowanie poliwęglanu

nawigacja.city-traffic.com.pl https://www.luglightfactory.de/de

Ze względu na swoją przezroczystość poliwęglan wykorzystuje się do budowy wytrzymałych szyb, świetlików i przeszkleń. Poliwęglany to tworzywa sztuczne, które formalnie są estrami kwasu węglowego. Produkuje się je w wyniku procesu wtryskiwania i wytłaczania na gorąco. Charakteryzują je bardzo dobre własności mechaniczne, w szczególności udarność i duża przezroczystość.

Pod tymi względami przypominają pleksiglas, ale poliwęglan jest znacznie wytrzymalszy i odporniejszy na uszkodzenia. Jego twardość i odporność na ściskanie jest zbliżona do aluminium. Takie cechy sprawiają, że poliwęglany stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest przezroczyste tworzywo o wyjątkowo dobrych parametrach mechanicznych. Przede wszystkim używa się go do uodpornienia szklanych szyb, sprawiając, że się nie tłuką, a nawet są odporne na przestrzelenie z broni palnej.

Szyby z czystego poliwęglanu są też stosowane w samolotach, szybach hełmów astronautów, kierowców Formuły 1 i wielu innych miejscach, gdzie potrzebny jest materiał wytrzymujący znaczne różnice ciśnień lub duże obciążenia mechaniczne.

https://www.luglightfactory.fr/fr