Rola okien w aranżacji przestrzeni wewnątrz budynku

Producenci izolacji technicznych

Okna odpowiadają nie tylko za wpuszczenie do wnętrza światła, zapewnienie właściwej wentylacji i izolacji budynku, ale także za aranżację przestrzeni całego pomieszczenia. Jeśli przystępujemy do meblowania danego pomieszczenia, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na okna.

To ich wielkość i umiejscowienie zdecyduje, w którym miejscu postawimy biurko, gdzie najlepiej ustawić telewizor, a gdzie kanapę. Pamiętajmy, że okna przepuszczają do środka budynku promienie słoneczne, więc zastawienie ich meblami odbierze im ten atut.

Miejsce pod oknem świetnie się nadaje na ustawienie biurka – jest niewysokie, więc nie zasłoni nam widoku, a jednocześnie najwygodniej będzie się przy nim pracowało. Należy oczywiście zwrócić uwagę na kierunki stron świata tak, aby świecące słońce nie raziło nas w oczy lub nie odbijało się od ekranu komputera.

W pobliżu okna nie należy natomiast stawiać stolika z telewizorem, bo jego oglądanie nie będzie zbyt wygodne. Telewizor najlepiej ustawić na tle ściany.

Okna mogą stanowić także element dekoracyjny lub funkcjonalny – wewnętrzny parapet można wykorzystać jako dodatkową półkę na książki, ramki ze zdjęciami lub doniczki z kwiatami. Jeśli pomieszczenie w danym budynku ma niewielkie okna, nie należy ich zasłaniać zasłonami, bo w ten sposób wnętrze stanie się jeszcze ciemniejsze.

Odsłonięte okna przepuszczające dużo światła sprawiają, że optycznie przestrzeń wnętrza wydaje się większa.