Przemysł morski w Polsce

https://norminet.pl/produkty/las-i-ogrod,2,104668 https://ewpa.pl/sprzedaz/case-69/koparki-gasienicowe.html

Bliskość morza, a co za tym idzie swobodny dostęp do jego linii brzegowej, spowodował rozwój aglomeracji nadmorskiej. Rozbudowujące się i rozwijające przez dziesiątki lat, kolejne miasta i aglomeracje, spowodowały duże nagromadzenie w tym miejscu przedsiębiorstw powiązanych z działalnością morską.

Głównymi ośrodkami stały się Trójmiasto oraz miasta ościenne. Bardzo duży rynek zbytu zarówno polski jak i przede wszystkim zagraniczny, wynikający z bliskości morza, spowodował rozwój przede wszystkim przemysłu stoczniowego, chemicznego, rafineryjnego oraz połowu i przetwórstwa ryb.

Dzięki temu powstało i rozwinęło się wiele firm zajmujących się i produkujących półfabrykaty potrzebne do funkcjonowania tego okręgu, a także zajmujących się działalnością projektową, naprawczą, logistyczną, spedycyjną a także rozliczeniową. Myśląc o przemyśle morskim nie możemy ograniczać się tylko i wyłącznie do działalności prowadzonej na otwartych wodach Morza Bałtyckiego, uwzględnić musimy wszystkie powiązane z nim branże, których działalność pośrednio i bezpośrednio wpływa na poziom rozwoju i funkcjonowania całości.