
Partenon
Niektóre, całkiem fascynujące zabytki starożytności, są znane i doceniane zaledwie przez wąskie grono pasjonatów. Na temat innych zaś uczymy się w szkołach, a to sprawia, że ich popularność czy rozpoznawalność osiąga bardzo wysoki poziom. Jednym z obiektów należących do tej drugiej kategorii jest Partenon. Nie powinno to jednak w żaden sposób umniejszać jego wyjątkowości, a może nawet wręcz przeciwnie – utwierdzać nas w przekonaniu, że warto odwiedzić to miejsce. Partenon stanowi symbol nie tylko Aten, w których się znajduje, ale również całej starożytnej Grecji. Jest największą budowlą, jaka kiedykolwiek powstała na Akropolu.
Można uznać go za prawdziwe arcydzieło klasycznej architektury. Trudno jest się oprzeć wrażeniu, jakie świątynia Ateny Partenos (Dziewiczej) wywiera na turystach, majestatycznie górując nad miastem. Ciekawostką jest jednak fakt, że współcześnie znany Partenon jest drugą konstrukcją, jaką postawiono w tym miejscu na cześć bogini Ateny. Tzw. Starszy Partenon został zbudowany w drugiej połowie VI w. p.
n.e., a podczas oblężenia Aten przez Persów w 480 r. p.n.e.
uległ zniszczeniu. Kilkadziesiąt lat później w tym samym miejscu powstał właściwy Partenon, zaprojektowany przez Iktinosa i Kallikratesa.