Najmłodsza i najstarsza aktorka pierwszoplanowa

W przypadku ról żeńskich, tak samo jak przy rolach męskich, rozpiętość wiekowa nominowanych jest ogromna. Najmłodsza aktorka, która otrzymała nominację w tej kategorii była dziewięcioletnia wtedy Quvenzhané Wallis za rolę w filmie Bestie z południowych krain z roku 2012. Biorąc pod uwagę fakt, że była to pierwsza rola tej młodej aktorki, zapowiada się, że w przyszłości może otrzymać tę nagrodę. Jak na razie Wallis zagrała w pięciu filmach.

Najmłodszą aktorką, która otrzymała nagrodę Oscara jest Marlee Matlin. W wieku 21 otrzymała statuetkę za pierwszoplanową rolę w filmie Dzieci gorszego Boga w roku 1986. Mimo że minęło już kilkanaście lat od przyznania jej nagrody, jeszcze żadna młodsza aktorka nie pobiła gry aktorskiej Matlin. Najstarszą aktorką, której gra została doceniona przez komisja przyznającą nagrody była Emmanuele Riva.

W roku 2012 otrzymała nominacje za film Miłość w reżyserii Michaella Heneke. Riva miała wtedy 85 lat. Najstarszą aktorką, która otrzymała nagrodę była 80letnia wtedy Jessica Tandy. W roku 1989 odebrała nagrodę za najlepszą rolę pierwszoplanową żeńską za film Wożąc panią Daisy.

www.tunezjajadetam.pl