Najlepsi aktorzy i aktorki

www.spafactory.pl

Mimo że wręczenia nagród Akademii Filmowej trwa nieprzerwanie od kilku dekad, to niektórzy aktorzy, aktorki otrzymali kilka, a czasem nawet kilkanaście nominacji i co za tym idzie nagród z konkretnej kategorii. Do najlepszych aktorów według kryteriów Akademii Filmowej można zaliczyć Jacka Nicholsona. W swojej karierze aktorskiej otrzymał aż trzy statuetki.

Pierwszą za film Lot nad kukułczym gniazdem, który na tej samej gali również został nagrodzony. Później te samą nagrodę przyznali Nicholsonowi za Czułe słówka oraz film Lepiej być nie może. Taką samą ilością nagród może pochwalić się Walter Brennan, który w swojej karierze otrzymał aż trzy statuetki, dzięki filmom: Prawo miłości, Kentucky i Człowiek z Zachodu.

Daniela Day-Lewisa również można zaliczyć do tej grupy. Nagrody otrzymał za filmy: Moja lewa stopa, Aż poleje się krew oraz Lincoln. Wśród aktorek rekordy popularności niewątpliwie bije aktorka Meryl Streep.

W swojej karierze również otrzymała aż trzy Oscary i aż 19 nominacji. Na najwyższym miejscu plasuje się aktorka Katharine Hepburn z czterema Oscarami na koncie.