Muzeum na świeżym powietrzu

Piramidy oraz pomnik Wielkiego Sfinksa są tak charakterystycznymi zabytkami Egiptu, że wiele innych z jego atrakcji, rodem ze starożytności, można uznać za niemal pomijane. Pomimo to w miejscach takich jak Luksor każdego roku goszczą tysiące turystów.

Nic dziwnego, że zasłużył sobie na nieoficjalne miano „największego muzeum świata na świeżym powietrzu”. Ten interesujący tytuł Luksor zawdzięcza przede wszystkim położonemu na jej terenie kompleksowi świątyń w Karnaku oraz świątyni Luksoru, a także niemal niezliczonej liczbie posągów, krypt oraz świątyń.

Dzięki tym atrakcjom Luksor stał się doskonałą bazą turystyczną, nie tylko jako miejsce do zwiedzania, ale również punkt startowy lub kończący rejsy po Nilu. Nazwa tego sławnego miasta w dosłownym tłumaczeniu oznacza nic innego jak „miasto pałaców”.

Legenda głosi, że w VII wieku arabscy najeźdźcy, zobaczywszy wszystkie znajdujące się na tym terenie świątynie mieli pomyśleć, że są to pałace, które bez wątpienia należą do królów. W Luksorze można zresztą zobaczyć między innymi sławną Dolinę Królów.

Znajduje się w niej wiele grobowców, a z powstaniem i istnieniem wielu z nich związane są tajemnicze legendy.