Kiedy dom parterowy jest dobrą opcją?

www.artchannel.pl

Coraz większą popularność, jeśli chodzi o projekty domów, zdobywają w ostatnim czasie domy parterowe. Jest ich wciąż stosunkowo mało, gdyż o wiele bardziej popularne są domy piętrowe lub też z poddaszem – wszystko dlatego, że taki typ domu był najczęściej budowany od wielu dziesiątek lat. Dodatkowo, przeważającą liczbę działek stanowią stosunkowo małych rozmiarów tereny, co powoduje, że dość ciężko może być zaplanować wygodną zabudowę parterową. Jak się jednak okazuje, ma on wiele zalet, wśród których wymienia się przede wszystkim:

  • możliwość komunikacji w poziomie,
  • możliwość łatwego oddzielenia strefy nocnej od dziennej,
  • bezpośredni kontakt z terenem,
  • brak często uciążliwych schodów,
  • wygoda użytkowania.

Oczywiście przy wyborze odpowiedniego projektu dla naszego wymarzonego domu powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim potrzeby nasze i innych użytkowników domu. W związku z tym już na etapie wybierania projektu powinniśmy zastanowić się, czego tak właściwie oczekujemy i czy dom parterowy będzie dla nas dobrą opcją.

Budując dom w ten sposób z pewnością o wiele łatwiej będzie nam komunikować się z innymi w poziomie, a do tego w bardzo prosty sposób oddzielimy strefę nocną od dziennej. Dodatkowo, jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nienawidzą wchodzić po schodach albo po prostu nie jest wskazane, aby tak często ze schodów korzystali (jak na przykład osoby starsze) lub też po prostu nie mogą tego robić (jak osoby niepełnosprawne). Nic więc dziwnego, że większość ekspertów podkreśla przede wszystkim wygodę użytkowania jako jedną z najważniejszych zalet i to dlatego domy parterowe zaleca się głównie osobom starszym, tym bardziej, że w późniejszym okresie życia nie potrzebujemy już tak dużej przestrzeni życiowej, dlatego też możemy zrezygnować z budowy domu piętrowego. Na dom parterowy mogą też zwrócić nieco większą uwagę młode pary, które na razie nie mają w planach powiększać rodzinę – wtedy warto postawić na taką zabudowę, ale uwzględniając możliwość dobudowy dodatkowego piętra w późniejszym czasie, gdy nasza rodzina się powiększy.

Jak wybrać projekt dla domu parterowego?

Projektów takich domów jest bardzo dużo, natomiast jeśli nie znajdziemy nic dla siebie to możemy oczywiście zdecydować się na stworzenie takiego projektu od podstaw. Trzeba jednak wtedy pamiętać, że zabudowania parterowe najlepiej sprawdzają się na większych działkach.

Jeśli natomiast chodzi o sam projekt to warto już na samym początku zabezpieczyć się na taką ewentualność, gdybyśmy w przyszłości chcieli jednak dobudować chociażby jedno piętro – w związku z tym bardzo ważne jest zdecydować się na odpowiedni projekt, który potem umożliwi nam łatwą rozbudowę i pozwoli na takie prace budowlane, które nie będą zmuszać nas do opuszczenia mieszkania na parterze.