Dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem?

Karlik: gniazda i włączniki elektryczne

Decydując się na budowę domu, należy uwzględnić liczbę kondygnacji. W przypadku rodzin wielodzietnych lub wielopokoleniowych, lepszym rozwiązaniem będą większe domy. Domy parterowe sprawdzają się głównie w przypadku kilkuosobowej rodziny. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? Domy parterowe są najłatwiejsze w budowie. Najczęściej są one pozbawione jakichkolwiek schodów. Wyjątek stanowią schody prowadzące na strych, jednak w większości przypadków są one składane. Domy parterowe są szczególnie polecane dla rodzin z małymi dziećmi.

Brak schodów docenią również osoby starsze i niepełnosprawne. Jedną z najważniejszych zalet domów parterowych jest prosty montaż ocieplenia. Można je ułożyć nawet na stropie, a nie jak w wielu przypadkach na dachu. Jednakże w przypadku domów parterowych występuje duża powierzchnia dachu. W domach piętrowych nie znajdziemy skosów, które znacząco utrudniają funkcjonalność oraz ich użytkowanie. Coraz częściej buduje się również domy z poddaszem użytkowym. Dzięki temu zwiększa się powierzchnia użytkowa domu.

Poddasze można przerobić np. na pokój dziecięcy lub biuro. W niektórych przypadkach poddasze może stanowić odrębne mieszkanie. Podczas tworzenia projektu domu warto rozważyć budowę piwnicy. W pomieszczeniu tym można przechowywać wiele niepotrzebnych przedmiotów. Piwnica może być także pomieszczeniem specjalnego użytku, np. warsztatem.

Piwnica jest zatem dobrym rozwiązaniem dla każdego typu domu, bez względu na liczbę kondygnacji.

www.tidgp.pl