Dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem?

Karlik: gniazda i włączniki elektryczne

Decydując się na budowę domu, należy uwzględnić liczbę kondygnacji. W przypadku rodzin wielodzietnych lub wielopokoleniowych, lepszym rozwiązaniem będą większe domy. Domy parterowe sprawdzają się głównie w przypadku kilkuosobowej rodziny. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? Domy parterowe są najłatwiejsze w budowie. Najczęściej są one pozbawione jakichkolwiek schodów. Wyjątek stanowią schody prowadzące na strych, jednak w większości przypadków są one składane. Domy parterowe są szczególnie polecane dla rodzin z małymi dziećmi.

Brak schodów docenią również osoby starsze i niepełnosprawne. Jedną z najważniejszych zalet domów parterowych jest prosty montaż ocieplenia. Można je ułożyć nawet na stropie, a nie jak w wielu przypadkach na dachu. Jednakże w przypadku domów parterowych występuje duża powierzchnia dachu. W domach piętrowych nie znajdziemy skosów, które znacząco utrudniają funkcjonalność oraz ich użytkowanie. Coraz częściej buduje się również domy z poddaszem użytkowym. Dzięki temu zwiększa się powierzchnia użytkowa domu.

Poddasze można przerobić np. na pokój dziecięcy lub biuro. W niektórych przypadkach poddasze może stanowić odrębne mieszkanie. Podczas tworzenia projektu domu warto rozważyć budowę piwnicy. W pomieszczeniu tym można przechowywać wiele niepotrzebnych przedmiotów. Piwnica może być także pomieszczeniem specjalnego użytku, np. warsztatem.

Piwnica jest zatem dobrym rozwiązaniem dla każdego typu domu, bez względu na liczbę kondygnacji.