Budynek dworca kolejowego w Kuala Lumpur

www.tbom.pl

Dworzec kolejowy w Kuala Lumpur niewątpliwie wyróżnia się na tle architektury kolejowej. Budynek przypomina bardziej meczet lub pałac niż miejsce skąd odjeżdżają pociągi.

Muszelkowe okapy, małe łuki, minarety i kopuły świadczą o stylu neomauretańskim. Finezyjność i niebanalność budynku sprawia, że jest on celem wielu zaciekawionych turystów.

Stacja kolejowa powstała w 1910 roku, a za projekt odpowiedzialny był brytyjski architekt Arthur Benison Hubback. Budynek, jaki możemy oglądać dziś, przeszedł kilka modernizacji, w celu przystosowania go do panujących realiów oraz szybkości pociągów.

Do 2001 roku stacja była najważniejszym węzłem komunikacyjnym Kuala Lumpur. Znaczenie dworca z roku na rok malało, dlatego w 2007 roku w holu głównym i części peronów utworzono Muzeum Kolejnictwa.

Można tam podziwiać wiele eksponatów związanych z kolejnictwem Malezji, dlatego dla wielu miłośników koleji stanowi wspaniałą atrakcję. Tylko niektóre połączenia podmiejskie są tutaj obsługiwane, a część obiektów dworca została zamknięta.