Bloki okresu PRL

warbud-beton.pl Warszawa

Okres Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej to czas dla Polaków szczególny, często trudny, czasem symboliczny, jednak pozostawiający liczne ślady i refleksy, które oddziałują na współczesną Polskę.

Niewątpliwie możemy do nich zaliczyć bloki i blokowiska, które powstawały w czasie PRL-u, stojąc do dzisiaj i odznaczając się specyficznym klimatem przypominającym o przeszłości.

W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej bloki mieszkalne były synonimem nowoczesności i rozwoju, dlatego też władze tak chętnie decydowały się na budowę charakterystycznych, podobnych do siebie budynków.

Stojące do dzisiaj bloki z tamtych czasów budowane były w technice płytowej, cechując się wielością pięter i klatek.

Na mapach dużych miast, miasteczek, a nawet wsi powstawały plany rzędowej zabudowy lub swobodnej kompozycji budynków wolnostojących, które do dziś dnia odznaczają się w panoramie poszczególnych miast.

Bloki okresu PRLu charakteryzują się dużym podobieństwem i ogromnymi ograniczeniami, jednakże mają swój niepowtarzalny klimat, który wciąż przypomina Polakom o poprzednim ustroju i zupełnie innych czasach, które budzą wspomnienia o przeróżnym zabarwieniu.